VÝHRA

Výhra

VÝHRA

Celý život jsem s něčím nebo s někým bojovala.

S rodiči, sourozenci, posléze se svými dětmi, prostě s lidmi kolem mě. Hledala jsem si tak své místo na slunci. Bojovala jsem i na úřadech, ve škole, v práci. Bylo to velmi vyčerpávající. Aby ne. Na boj je třeba energie, která mi pak zákonitě chyběla někde jinde.

Možná proto postupně bojovat přestávám. Učím se nevidět v každém druhém nepřítele, který mi chce škodit, ale obyčejného člověka, se kterým nepotřebuji bojovat. Učím se, jak se dohodnout v klidu, když ten automat ve mně hned startuje k boji.

Stačí si představit určitou konkrétní situaci. Jak se cítím, když bojuji a jak se cítím, když ji v klidu, bez boje, pořeším. Překvapení. Život bez boje mi přináší notnou dávku energie. Vlastně nepřináší, protože ona mi zůstává. Neodčerpávám ji bojem.

Například. Šéfová navrhla určitou reorganizaci mé práce. Měla jsem si to promyslet. Čím více jsem o tom přemýšlela, tím bylo zřejmější, že to nepovede ke zlepšení, ale naopak ke zhoršení mých pracovních podmínek. Cítila jsem, jak se připravuji k boji, abych ji o tom přesvědčila. Jak ve mně vzrůstá napětí. Automatický vzorec chování ve mně naskočil, připraven k boji.

Když jsem si to uvědomila, stopla jsem podobné myšlenky a zaměřila se na to, že se chci domluvit. A s tím jsem v klidu nakráčela do její kanceláře. Šéfová vyslechla mé argumenty, porozuměla tomu, zamyslela se a pak navrhla jiné řešení. To bylo úplně něco jiného.

Obě jsme cítily, že je to ono. Vše se odehrávalo v klidu a vlídné tvořivé atmosféře. Radost z výsledku byla na obou stranách.

Věřím tomu, že kdybych přišla bojovně naladěná, že by mi nařídila tu původní verzi, kde ona by možná byla ráda, že silou prosadila svou, ale já bych byla otrávená.

O nějaké spokojenosti na obou stranách by nebyla ani řeč.

Nebo například jiná situace. Šla jsem reklamovat vadnou plynovou bombičku k turistickému vařiči. Ucházela. Šla jsem ji reklamovat v klidu, s tím, že se chci dohodnout. Prodavač mě vyslechl a vyzkoušel si ji. Zaujalo ho to, prý to ještě nikdy neviděl. Pohovořili jsme o tom, jak mě to vypeklo na dovolené. Vyslovil porozumění. Pak se poradil s vedoucím a hned mi vrátil peníze s tím, že oni si to vyreklamují, abych tam nemusela pořád běhat.

Ještě nikdy jsem takhle rychle vyřízenou reklamaci nezažila. Vždy, když jsem šla, ovšem naštvaně, reklamovat nějaký produkt, sepsali se mnou reklamaci a za 30 dní nazdar.

Zde jsem si opět potvrdila, že nebojovat se vyplácí. Oba dva jsme získali. Já peníze ihned a obchodník zákaznici. Do takového obchodu se budu vždy ráda vracet.

Mám tedy možnost, využívat mocný nástroj, který mi umožňuje lepší kvalitu života i vztahů. Přestat bojovat je totiž velká VÝHRA v životě.

Jarmila Klimešová
jarmilaklimesova@gmail.com
Žádné komentáře

Omlouvám se, formulář pro komentáře je uzavřen.