JÁ TO UDĚLÁM, ANEB STRACH ŘÍCI NE

Strach říci ne

JÁ TO UDĚLÁM, ANEB STRACH ŘÍCI NE

Slíbila jsem udělat něco, co jsem vlastně udělat nechtěla. Co s tím?

Byla jsem na dvoudenním semináři. Lektorka nás požádala, kdo by mohl vytisknout nějaké materiály na příště. Zcela automaticky jsem se přihlásila.

„Já to udělám.“

Sice doma tiskárnu nemám, ale jsem domluvena se sousedem, že si u něj mohu pro svou potřebu tisknout to, co chci. Vytisknout pár stránek pro mě není problém. Ten však nastal, když jsem viděla, kolik toho bude. Byla to taková malá skripta, čítající několik stránek a to celé jsem měla vytisknout zhruba pro deset lidí.

Začal ve mně narůstat špatný pocit. Přitížilo se mi. Tohle množství vytisknout, je pro mě problém. Slíbila jsem něco a nevím, jak to splnit. Co teď?

Moje pocity mi signalizují moje potřeby.

Jaké potřeby jsem měla za svým unáhleným nebo neuváženým slibem?

Byla tam potřeba vyhovět a pomoci, dále být přijatá skupinou. Také tam ale byla potřeba, kterou jsem tím ohrozila, a to byla potřeba férovosti a vzájemné důvěry se sousedem. Jako bych zneužívala jeho nabídku.

Jakou jsem použila strategii naplňující všechny moje potřeby? Jak jsem to tedy vyřešila?

Řekla jsem pravdu. Nevytáčela jsem se a nevymýšlela důvody, proč to nejde. Zrovna tak jsem nešla do Copycentra to nechat vytisknout, protože už jsem platila za seminář a další peníze do něj investovat, se mi nechtělo.

Druhý den semináře jsem se všem omluvila, že skripta nevytisknu, protože je toho tisku moc a já nemám takové možnosti. Když jsem to slíbila, nevěděla jsem, kolik toho budu tisknout. A bylo to venku. Ulevilo se mi.

Všichni tu informaci přijali v naprostém klidu a jedna kolegyně si skripta vzala s tím, že je vytiskne ona. Bylo to pro mě velmi úlevné a uvolňující.

Poznání, které si z této události odnáším je toto:

Otevřeně přiznat chybu, vysvětlit proč se to stalo a omluvit se. Nevytáčet se a nevymlouvat. Všichni jsme lidé a všichni občas uděláme chybu. Mám větší pochopení pro toho, kdo ji přizná, protože se mi to děje taky, než pro toho, kdo mlží a mlží.

Neustále mě ohromuje, jak ta nejprostší řešení fungují nejlépe.

Pokud chcete poznat blíže Nenásilnou komunikaci, pochopit principy, na kterých je založena a učit se je žít, můžete přijít na workshop.

Jarmila Klimešová
jarmilaklimesova@gmail.com
Žádné komentáře

Omlouvám se, formulář pro komentáře je uzavřen.