STRES

Stres

STRES

Jak snížit hladinu stresu? Jde to? Jde. Je na to několik způsobů. Já jsem zvolila tento, protože se mi velmi dobře osvědčil.

Před několika lety jsem byla na přednášce o numerologii. Paní lektorka nám tehdy radila:

„Tento měsíc zapomeňte na slovo musím.“

Začala jsem ho tedy vynechávat. Překvapeně jsem zjistila, že to jde a že cítím úlevu. AHA. Uvědomila jsem si, jak sama sebe stresuji, když mám v hlavě, co všechno musímměla bych. Stačí ta slova vynechat a hned se cítím líp. Hodně mi pomáhá poslouchat, jak sama k sobě hovořím. Když nic nemusím, mám možnost volby a je v tom svoboda. Začala jsem to praktikovat nejenom tento měsíc, ale vůbec.

Jakou úlevu mi tento princip přinesl před vánoci?

PF

Každoročně vyberu nějakou svoji vhodnou fotku, udělám z ní PF a to pak posílám. Jenže letos jsem zachytila, že si říkám:

„Ještě musím udělat PF. Už se blíží konec roku.“

STOP. V tomto případě mám jasno. Nemusím. Potřebuji se rozhodnout svobodně a tam, kde mám v hlavě, že musím, žádnou svobodu nemám. Letošní PF posílat nebudu. Žádné totiž nemám a dělat nechci. Tomu, komu chci popřát, zavolám a ostatní to určitě přežijí i bez mého PF.

Cukroví

Musím začít péct cukroví, sice to u nás nikdo nejí, ale holky v práci už mají několik druhů.“

STOP. Opravdu musím? Pokud chci mít na vánoce napečeno, mám několik možností. Mohu si cukroví koupit v obchodě. Nebo si ho nechat upéct v cukrárně. Nebo se domluvit s kamarádkou, kterou pečení baví, aby mi napekla ona. Nebo mi napeče maminka. Anebo mám chuť si ho upéct sama, protože ten recept na vanilkové rohlíčky po babičce je prostě jedinečný a takovou chuť žádné jiné vanilkové rohlíčky nemají. A ty já chci mít na vánočním stole. Pak si ale neříkám, že musím, ale cítím chuť a energii do pečení. Protože chci.

Vánoční úklid

„Ještě musím umýt okna, vyprat záclony a vyčistit koberce. Nevím, jak to všechno stihnu.“

STOP. Opravdu musím nést celou tíhu předvánočního úklidu sama? A opravdu je pro mě ten důkladný úklid v tomto období tak důležitý?

Mohu si říct, že nejsem žádná šmudla a uklízím průběžně, takže velké gruntování mohu nechat na jindy. Nebo to chci mít udělané a zapojím do úklidu i další členy domácnosti. Nebo si třeba na mytí oken zjednám firmu. Anebo potřebuji mít byteček jako klícku, abych se v něm cítila dobře, a těším se na to, až si všechno vycídím a vypulíruju. I tady jsem plná energie a těším se na to.

Ve všech případech jsem opustila slovo musím, protože s ním nemám na vybranou. Když něco musím, nemám možnost volby. To mě stresuje. Chci si užít vánoční atmosféru v klidu a pohodě. To se mi ale nepodaří, když budu ve stresu. Ublížím tím nejen sobě, ale odnesou to i lidé v mém okolí. A to nechci.

Že to jde i mimo vánoční období, o tom jsem psala v článku MUSÍM!!!???

Jaký já jsem si užila krásný advent i vánoční svátky. 🙂

Jarmila Klimešová
jarmilaklimesova@gmail.com
Žádné komentáře

Omlouvám se, formulář pro komentáře je uzavřen.