I U DOKTORA JSEM ČLOVĚKEM

I u doktora jsem člověk

I U DOKTORA JSEM ČLOVĚKEM

Nosíte boty?“ zeptal se mně doktor.

Oba jsme pohledem sklouzli k mým obutým nohám.

Zujte se.

Sundala jsem si balerínky.

To nejsou žádné pořádné boty. Se nedivím, že vás bolí paty. Taky máte zborcenou příčnou klenbu. To chce nosit pořádné boty,“ pohlédl z výšky a letmo na mé bosé nohy.

To vše mi řekl lékař, když jsem k němu přišla s bolestí pat. Domnívala jsem se, že mám ostruhy, což se posléze potvrdilo a potřebovala jsem to řešit. Ale měla jsem asi jinou představu, než doktor.

A pak vás z toho budou bolet bedra“, pokračoval doktor.

Ale mě nebolí“.

TAK ZAČNOU!“ přidala se sestra téměř výhružným hlasem a vrazila mi do ruky poukaz na ortopedické vložky, o které jsem nežádala.

Byla jsem v šoku. Aniž bych o vložky požádala, rozhodl lékař za mě.

Pomohlo by mi, kdyby nabídl vložky do bot, protože on s nimi má dobré zkušenosti a nechal na mně, abych sama rozhodla, zda je chci.

Takhle jsem se cítila ve svém hodně dospělém věku jako sprdnutý malý školáček.

Pokud o mně rozhoduje někdo jiný (rodič, učitel, nadřízený, úředník, lékař), cítím v sobě odpor nebo vzdor a někdy i vztek, a pak se jen divím, proč jsem ze setkání s takovým člověkem, v mém případě doktorem, naštvaná a nespokojená.

Nenásilná komunikace mně pomáhá porozumět tomu, co se ve mně děje a pomáhá mi dostat se k těm chybějícím (nenaplněným) potřebám. Když pochopím, o kterou potřebu jde, v tomto případě ROZHODOVAT SAMA O SOBĚ a MOŽNOST VOLBY, cítím úlevu. Vím, že je to ono.

Uvědomuji si ten rozdíl. Dříve jsem byla v podobné situaci naštvaná třeba i několik dní, než přišla úleva, než jsem to „vydýchala“. Nyní, díky „nenásilce“ to zvládám mnohem rychleji a to mě těší. 🙂

Jarmila Klimešová
jarmilaklimesova@gmail.com
4 komentářů
 • Anonym
  Publikováno v 21:37h, 03 května

  pěkné a dobré 🙂

 • Anonym
  Publikováno v 11:28h, 04 května

  TI NASI PANI DOKTORI

 • Zuzana
  Publikováno v 14:15h, 04 května

  Nevidím na tom nič zlé, že Vás lekár upozornil, že pri nevhodnej obuvi Vás možu začať bolieť bedrá, správny lekár by mal mať aj preventívnu úlohu, pomáhať ľuďom predchádzať problémom, nielen riešiť negatívne dosledky, kedy je už neskoro. Žiaľ, mohol paty vyšetriť lepšie, aby správne určil diagnózu. A nemyslím si, že lekár Vás nútil zakúpiť si ortopedické vložky, dal Vám len poukaz a sama sa možete rozhodnúť, či si ich vyzdvihnete, alebo nie.

  • Jarmila Klimešová
   Publikováno v 21:10h, 04 května

   Ano, děkuji za Váš komentář. Ona je otázka, co jsou vhodné a nevhodné boty. Co člověk, to jiný názor. Věřím tomu, že mi chtěl pomoci, ale udělal to trochu nešťastným způsobem, rozhodl o mně a neměla jsem možnost volby, proto jsem se cítila nepříjemně, zaskočeně a posléze i naštvaně. Nejde ani o to CO, ale JAK.